Jerusalem Voice for Justice
Ekumeniczne świadectwo na rzecz równości i sprawiedliwego pokoju w Palestynie i Izraelu
Jerozolima, Zesłanie Ducha Świętego, 8 czerwca 2025 r.
SOS dla Gazy
Zarzućcie sieci ponownie!
Apel kierujemy do każdego człowieka mającego sumienie, do wszystkich miłośników pokoju,
Jako chrześcijanie w Ziemi Świętej bijemy na alarm w związku z niedawną bezprecedensową eskalacją wojny prowadzonej przez Izrael w Strefie Gazy. Po ponad półtora roku postępującej śmierci i zniszczenia, nadszedł moment przerażający. Wysyłamy apel w świat: potrzebujemy Twojej pomocy.
Oblężenie Strefy Gazy zostało wznowione 2 marca 2025 r., co spowodowało najdłuższą blokadę wwozu żywności i innej niezbędnej pomocy w historii Strefy Gazy. Ponowna izraelska ofensywa wojskowa rozpoczęła się 18 marca 2025 roku. Już pierwszego jej dnia zginęły setki ludzi. Od tego czasu dziesiątki ludzi giną niemal codziennie. Teraz, gdy piszemy te słowa, izraelska armia okupuje coraz więcej terytorium w Strefie, co prowadzi do kolejnych zniszczeń i utraty życia.
W ostatnich tygodniach sytuacja stopniowo się pogarszała: oprócz blisko 55 000 zabitych i ponad 120 000 rannych, doświadczany jest niedożywienie i głód (ONZ niedawno zidentyfikowała 10 000 nowych przypadków niedożywienia). Szpitale i inne obiekty cywilne są prawie całkowicie zamknięte. Życie ponad dwóch milionów mieszkańców Strefy Gazy i pozostałych 24 izraelskich zakładników jest zagrożone w każdej chwili.
Co więcej, eskalacja jest spowodowana nie tylko trwającym oblężeniem i atakiem. Władze Izraela przedstawiły nową strategię, która pozornie ma na celu dystrybucję potrzebnej pomocy. Dystrybucja ta powoduje jednak dalsze wysiedlania ludności. Izraelska kontrola regionu ma być gwarantowana przez wspieraną przez USA agencję Gaza Humanitarian Foundation (GHF). Dystrybucje mają miejsce w tak zwanych „bezpiecznych miejscach dystrybucji”, w pełni kontrolowanych przez izraelską armię. W dniu 16 maja 2025 r. dyrektor wykonawczy GHF, Jake Woods, oświadczył, że odmawia „udziału w czymkolwiek, co przymusowo przemieszcza lub przesiedla ludność palestyńską”. W dniu 25 maja 2025 r. po wezwaniu Izraela do udzielenia pomocy wszelkimi możliwymi kanałami złożył rezygnację. Dystrybucje GHF rozpoczęły się 26 maja 2025 r., jednak procesy kontroli, trudności z dotarciem do punktów dystrybucji i ciągłe zabójstwa Gazańczyków w drodze do tych punktów zwiększają prawdopodobieństwo, że GHF jest jedynie przykrywką dla izraelskich operacji wojskowych. Tymczasem Gazańczycy nadal głodują.
Wielu zadaje sobie pytanie, co oznacza ta eskalacja. Po pierwsze, stawia ona Gazańczyków przed przerażającym wyborem: poddać się pełnej izraelskiej kontroli lub głodować. Co więcej, wielu zastanawia się, czy może to doprowadzić do kolejnej próby czystki etnicznej Strefy, której kulminacją będzie wypchnięcie ludności poza jej granice. Końcowy cel wysiedlenia Palestyńczyków był wielokrotnie otwarcie formułowany przez izraelskich polityków, w tym członków rządu, odkąd prezydent Trump po raz pierwszy zasugerował to 5 lutego 2025 roku.
Organizacja Narodów Zjednoczonych i wiele międzynarodowych organizacji pozarządowych uznało, że „dystrybucja pomocy” jest eskalacją wojny. Doskonale wiedzą, że udział w takiej „dystrybucji” oznaczałby współudział w wykorzystywaniu pomocy żywnościowej jako części strategii wojennej, co jest wyraźnie zabronione przez konwencje genewskie.
Izraelskie władze polityczne i wojskowe nieustannie kwestionują raporty opisujące tragiczną sytuację w Strefie Gazy. Kwestionują liczbę zabitych, umierających, rannych i głodujących. Jednak te same władze odmawiają wpuszczenia zagranicznych dziennikarzy do Strefy Gazy w celu zrelacjonowania tego, co się tam dzieje. Tymczasem od 7 października 2023 r. podczas izraelskich operacji wojskowych zginęło około 180 lokalnych dziennikarzy i pracowników mediów w Strefie Gazy.
Podczas gdy mieszkańcy Gazy są pierwszymi ofiarami tej okrutnej wojny, reszta z nas znajduje się pod innym, bardziej niewidocznym bombardowaniem psychologicznym i duchowym – zalewani obrazami i konkurującymi ze sobą narracjami, czujemy się bezradni, sparaliżowani rozpaczą i niezdolni do pomocy. Wyczerpani! Dlatego wołamy do was. Społeczność międzynarodowa musi interweniować. Chociaż nasze głosy nie wydają się być słyszane przez światowych przywódców, zachęcamy wszystkich, którzy mają uszy do słuchania i oczy do patrzenia, do podjęcia działań.
W Ewangelii Jana 21, 1-13 czytamy, że uczniowie zebrali się na brzegu Jeziora Galilejskiego. Przygnębiony i wyczerpany Piotr zasugerował, aby po prostu wrócić do dawnego życia rybaków. A jednak, choć trudzili się przez całą noc, nic nie złowili. Ale wtedy Jezus pojawił się na brzegu i zawołał do nich: „Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie” (J 21, 6).
A więc wołamy do was: proszę, spróbujcie jeszcze raz, zarzućcie sieci ponownie. Błagamy, abyście się nie poddawali. Napełnijmy się energią zmartwychwstania i Ducha Świętego w dniu Pięćdziesiątnicy i ponownie walczmy o życie i wolność dla naszych braci i sióstr w Gazie i wszędzie indziej w Palestynie i Izraelu.
Do członków Jerusalem Voice for Justice należą:
Jego Świątobliwość Łaciński Patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah (emerytowany)
Jego Ekscelencja Attallah Hanna
Jego Ekscelencja Munib Younan (emerytowany)
Pan Yusef Daher
Pani Sawsan Bitar
Pani Dina Nasser
Pani Sandra Khoury
Pan Sami El-Yousef
Pan John Munayer
Pan Samuel Munayer
Pan Rafi Ghattas
Ks. Frans Bouwen Mafr
Ks. Alessandro Barchi
ks. Firas Abdrabbo
o. David Neuhaus SJ