Wyjazd do Ziemi Świętej jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych wydarzeń w życiu wierzących. Szczególnie jeśli poprzedzony jest dobrym przygotowaniem, a sama wizyta zorganizowana jest w odpowiedni sposób. Dowiedz się, jak się przygotować do wyjazdu do Ziemi Świętej, o czym warto pomyśleć i o co zapytać organizatora pielgrzymki!
1. Wybierz organizatora, który stawia na duchowe przeżycie pielgrzymki
To szalenie ważna kwestia, gdyż wyjeżdżając z grupą zorganizowaną, pielgrzymi mają niewielki wpływ na ewentualne zmiany w programie. Sugerując się wyłącznie ceną lub terminem wyjazdu, bez zwrócenia uwagi na program i kwestie ważne dla duchowego przeżycia pielgrzymki może się okazać, że większość czasu spędzisz… nad Morzem Martwym. Może się także okazać, że organizator zdziwi się słysząc, że oczekujesz możliwości uczestnictwa we Mszy świętej przynajmniej w niedzielę!
Dopytaj organizatora o dokładny program, kwestię Mszy świętych, odnowienia przyrzeczeń małżeńskich (w Kanie Galilejskiej) lub chrzcielnych (nad rzeką Jordan). Pielgrzymka może być też okazją do wspierania lokalnych chrześcijan. Zapytaj organizatora o planowane miejsca noclegowe, miejsca posiłków, możliwość zakupu pamiątek w sklepikach lokalnych chrześcijan. Być może jest możliwość spotkać się z lokalnymi chrześcijanami, lub duchownymi posługującymi w Ziemi Świętej, odwiedzić prowadzone przez nich dzieła. Warto o to zapytać przed wyjazdem.
2. Przygotowanie do wyjazdu do Ziemi Świętej jest kluczowe
Wyjazd do Ziemi Świętej z pewnością jest dla pielgrzyma możliwością pewnego odpoczynku od codziennych zmartwień. Często nie przychodzi nam do głowy, że warto dowiedzieć się więcej o miejscach świętych przed wyjazdem. Przecież przewodnik wszystko opowie, prawda?
Prawda, jednak uwierz mi na słowo – ilość informacji Cię przytłoczy. Wielokrotnie spotkaliśmy pielgrzymów, którzy po pierwszym wyjeździe mówili, że… muszą pojechać jeszcze raz. Wyjazd był tak intensywny, że jeszcze człowiek do końca nie pojął, że jest w Ogrodzie Oliwnym, a już był na Golgocie, jeszcze nie ochłonął po Golgocie, a już był pod Ścianą Płaczu. Uczucie zagubienia pogłębia fakt, że wiele miejsc wygląda zupełnie inaczej, niż się tego spodziewamy, w kościołach było pełno przebudówek, ulice miasta są mylące, a do tego jeszcze nie widziałam programu pielgrzymki, który podążałby z chronologią wydarzeń Ewangelii. Zwiedzanie chronologiczne jest praktycznie niemożliwe. Trzeba byłoby po kilka razy kursować między Galileą a Judeą, a na to pielgrzymki nie mają czasu. A więc możesz z kościoła św. Anny, gdzie według tradycji urodziła się Maryja zobaczyć sadzawkę, nad którą Jezus uzdrowił chorego, a kilkadziesiąt metrów dalej wejść na pierwszą stację Drogi Krzyżowej… To wszystko tylko pogłębia uczucie zagubienia! Dlatego gorąco polecam lekturę na temat miejsc świętych przed wyjazdem tak, żeby zrobić więcej miejsca na duchowe przeżycia, zamiast tracić czas na zastanawianie się, dlaczego na „wzgórze” Golgoty można wejść po kilkunastu schodkach, a na dodatek Golgota wcale nie jest poza współczesnymi murami miasta!
3. Wejdź w atmosferę Ziemi Świętej poprzez treści oraz muzykę
Ziemia Święta to głębia, którą można poznawać przez całe życie. Kilkudniowy pobyt w Ziemi Świętej może być jedynie początkiem. Zarówno przed wyjazdem jak i po powrocie warto być subskrybentem naszej darmowej listy mailingowej Listy z Betlejem. Dzięki temu wejdziesz w klimat Ziemi Świętej, otrzymasz dostęp do opowiadania na temat Jerozolimy w IV wieku oraz w przystępnej formie będziesz otrzymywać kolejne interesujące treści.
W tym duchowym poznawaniu Ziemi Świętej z pewnością pomoże Ci również moja muzyka. Możesz jej posłuchać na YouTube oraz na platformach streamingowych.
4. Dowiedz się więcej o lokalnych chrześcijanach w Ziemi Świętej
Wizyta w Ziemi Świętej jest doskonałą okazją do poznania wschodniej, rdzennej dla Bliskiego Wschodu tradycji chrześcijańskiej.
Większość chrześcijan na tym terenie to katolicy obrządku greckiego oraz chrześcijanie prawosławni. Istnieje również spora wspólnota obrządku rzymsko-katolickiego zwana tam obrządkiem łacińskim pod jurysdykcją łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Miejscowi prawosławni są częścią Greckiego Patriarchatu Prawosławnego w Jerozolimie. Patriarchat ten jest w posiadaniu wielu głównych chrześcijańskich miejsc świętych.
Jedną ze świątyń, gdzie zetkniesz się z różnymi obrządkami jednocześnie jest Bazylika Grobu Pańskiego. Opiekują się nią franciszkanie, kościół grecko-prawosławny oraz Apostolski Kościół Ormiański. Swoje kaplice ma także kościół koptyjski, a na dachu świątyni spotkać można zakonników etiopskich.
Wiele mniejszych grup protestanckich uzupełniają mozaikę kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Twoja pielgrzymka może stanowić cenną okazją do nawiązania kontaktu z tymi grupami. To ubogaci Twoje doświadczenie Kościoła powszechnego.
Obecność chrześcijan arabskich w Ziemi Świętej jest częścią historycznego świadectwa Kościoła o Ewangelii. Doświadczając trudów lokalnego Kościoła pielgrzymi mogą uczestniczyć w walce o sprawiedliwość i pokój, a także wzmocnić więzi solidarności między Kościołem w Ziemi Świętej i w Polsce.
5. Spodziewaj się jednak, że większość mieszkańców Ziemi Świętej stanowią muzułmanie i Żydzi
Ziemia Święta jest z pewnością jednym z najbardziej zróżnicowanych zakątków na świecie. Podczas pielgrzymki będziesz spotykać na ulicy, w sklepach, w hotelach przedstawicieli innych wiar. Być może nawet odwiedzisz miejsca kultu dla nich ważne – np. Ścianę Płaczu. Koniecznie zastosuj się do wskazówek przewodnika odnośnie odpowiedniego zachowania w tych miejscach.
Ta sama uwaga tyczy się z resztą również przekraczania punktów wojskowych. Jako uczestnik zorganizowanej pielgrzymki Twój kontakt z wojskiem raczej będzie znikomy. Zawsze jednak zwracaj uwagę na wskazówki przewodnika w tym temacie.
6. Poznaj stanowisko Kościoła na temat sytuacji politycznej w Ziemi Świętej
Jest rzeczą oczywistą, że pielgrzymka ma charakter duchowy. Niemniej jednak biorąc pod uwagę aktualność obecnego konfliktu i to jak paląca jest kwestia jego rozwiązania, byłoby czymś nieodpowiednim odwiedzić Ziemię Świętą i wrócić do Polski nie mając przynajmniej ogólnego pojęcia o tym, czego dotyczy konflikt.
Tymczasem okazuje się, że bardzo wielu pielgrzymów nie ma wiedzy o obecnej sytuacji. A to z tego prostego powodu, że… przewodnikom nie wolno o niej zbyt wiele mówić.
My osobiście jesteśmy zwolennikami nie tylko poznawania tej sytuacji, ale także poznawania ludzi, którzy muszą z nią żyć na co dzień. A także poznawania stanowiska Kościoła katolickiego i innych kościołów Ziemi Świętej na jej temat. Ta wiedza posłuży nam w budowaniu postawy zgodnej ze stanowiskiem Kościoła, dla którego sprawa ta jest bliska nie tylko ze względu na miejsca święte, ale przede wszystkim ze względu na katolików mieszkających w Ziemi Świętej.