Co zabrać na pielgrzymkę do Ziemi Świętej?

autor: Sylwia Hazboun
co zabrać na pielgrzymkę do Ziemi Świętej
Podziel się tym wpisem

Niniejszy wpis jest jednym z serii praktycznych porad na temat podróżowania do Izraela / Palestyny. W niniejszym wpisie przeanalizujemy, co zabrać na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Przygotuj się na pielgrzymkę życia!

A więc zaczynamy!

Co zabrać na pielgrzymkę?

 • Biblię – pielgrzymka to wyjątkowy moment poznawania Ewangelii przez pryzmat miejsc, w których się wydarzyła!
 • Notatnik
 • Paszport ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu (oraz kserokopię strony ewidencyjnej paszportu, na wszelki wypadek),
 • Wygodne obuwie – będziesz bardzo dużo chodzić! Zabierz również klapki / sandały
 • Nakrycie głowy
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Krem z filtrem UV
 • W zależności od pory wyjazdu coś cieplejszego na chłodniejsze wieczory i okrycie przeciwdeszczowe.
 • Odzież – wygodna, zakrywająca ramiona i kolana, możliwość ubrania się „na cebulkę”
 • Osobista apteczka – w zależności od stanu zdrowia, plastry, leki przeciwbólowe
 • Pieniądze – Euro lub dolary amerykańskie. W przypadku dolarów, zwróć uwagę, czy kantor wydał Ci banknoty nowe czy stare. W przypadku starych, mogą mieć gorszy kurs w kantorach w Izraelu/Palestynie
 • Ręczniki najpewniej będą w hotelu, jednak upewnij się u organizatora pielgrzymki, czy potrzebne jest zabranie swojego ręcznika nad Morze Martwe
 • Telefon, ładowarka

Czy do Ziemi Świętej potrzebny jest paszport?

Tak. Wymaganym dokumentem podróży jest paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 6 miesięcy, licząc od daty planowanego powrotu. Przy wjeździe do Izraela paszporty nie są stemplowane. Okres przebywania na terytorium Izraela dla turystów wynosi do 90 dni. Na lotnisku otrzymasz wizę na małej karteczce – uważaj, aby jej nie zgubić!

Jak się ubierać w Ziemi Świętej?

Jeśli odwiedzasz jakiekolwiek miejsce kultu religijnego (a trudno nie odwiedzać będąc w Izraelu!) zakryj ramiona, łokcie i kolana. Najwygodniej będzie Ci w ubraniach skromnych, zakrywających ciało, ale lekkich, przewiewnych (długie spódnice, bawełniane koszulki). W przypadku zwiedzania miejsc związanych z judaizmem, np. Ściany Płaczu, mężczyźni powinni zakryć głowę jarmułką (zazwyczaj są dostępne na miejscu).

Co nosić w Izraelu latem?

Lato w Ziemi Świętej jest sezonem bardzo gorącym. Podróżując latem, najlepiej spakować przewiewne tkaniny, kapelusze, krem z filtrem, wygodne buty i oczywiście strój kąpielowy (jeśli program wyjazdu przewiduje kąpiel w Morzu Śródziemnym lub Martwym).

Co nosić w Izraelu zimą?

Chociaż Ziemia Święta jest znana z gorącego klimatu, miesiące zimowe mogą być zaskakująco zimne. Wynika to z faktu, że większość budynków nie posiada ogrzewania, dlatego w środku może być czasem chłodniej niż na zewnątrz! Styczeń jest szczególnie zimnym miesiącem w Palestynie, często z największą ilością opadów. W miastach takich jak Jerozolima czasami pojawia się śnieg. Podróżując do Izraela zimą, najlepiej spakować ubrania – warstwy (koszulka – bluza – jesienna kurtka). Warto też zabrać składany mały parasol lub pelerynę.

Jakie pieniądze wziąć do Izraela?

Walutą Izraela jest nowy szekel. Zabierz ze sobą gotówkę w euro lub w dolarach amerykańskich (najlepiej nowe banknoty). Możesz również skorzystać z bankomatów, które znajdują się w największych miastach i wypłacą pieniądze w lokalnej walucie. Nie zakładaj jednak, że wszędzie będzie się dało płacić kartą – w niektórych restauracjach, a szczególnie na ulicznych straganach będziesz mógł płacić tylko gotówką.

Szekle są najlepszą walutą do używania podczas pobytu w Izraelu. Oczywiście, można znaleźć hotele, restauracje, przewodników, a nawet taksówkarzy, którzy są skłonni przyjąć płatność w obcej walucie, zwykle w dolarach lub euro. Ale ich kurs wymiany nie będzie na Twoją korzyść.

Ile pieniędzy zabrać do Ziemi Świętej?

To zależy od tego, na ile zorganizowany jest Twój wyjazd i co zapewnia organizator. Zasadniczo jednak warto przyjąć, że w Izraelu jest drożej, niż w Polsce. Kupując pamiątki warto porównać ceny w różnych sklepikach, a korzystając z taksówki koniecznie należy ustalić cenę przed kursem! Ceny mogą się różnić w zależności od miasta. Z pewnością taniej będzie na terytoriach palestyńskich (np. w Betlejem) niż izraelskich – przykładowo za kanapkę z falafelem w Izraelu zapłacisz 20-50 szekli, a w Palestynie 7-10 szekli. Warto więc zaplanować zakup pamiątek podczas wizyty w Betlejem.


Nie zapomnij również o duchowym przygotowaniu do pielgrzymki! Dołącz do listy mailingowej naszego bloga i poznaj lepiej Ziemię Świętą dzięki inspirującym treściom!

Zapraszamy do naszej listy mailingowej! Sylwia & Yousef – autorzy bloga Dzisiaj w Betlejem

Podziel się tym wpisem

Czytaj również