różaniec z drzewa oliwnego
Podziel się tym wpisem

Ziemia Święta jest wyjątkowa pod wieloma względami. Różańce z drzewa oliwnego to tylko jedna z wielu niesamowitych pamiątek, jaką można zdobyć w trakcie pielgrzymki do Ziemi Świętej. Dziś podzielę się z Wami kilkoma ciekawostkami na ich temat.

Różańce babci Yousefa

Podobnie jak wiele pań domu, również babcia mojego męża Yousefa od lat w wolnym czasie dorabia tworząc ręcznie różańce. Lubię w niej to, że różaniec nie jest dla niej tylko „przedmiotem kupowanym przez pielgrzymów” – sama bowiem jest bardzo rozmodlona i jest jedną z tych lokalnych babć, która przedziera się przez uliczki Betlejem między pielgrzymami zmierzając do swojej parafii – Bazyliki Narodzenia 😉 na codzienną Mszę św.

lokalni chrześcijanie przy pracy - drzewo oliwne
Babcia Helen przy pracy

Wyroby z drzewa oliwnego są sposobem na życie wielu lokalnych chrześcijan

Tak, ale… nie tylko. Zdarza się, że pamiątki wykonywane lub sprzedawane są przez muzułmanów. Poza tym – rzecz jasna – muzułmańska społeczność w Betlejem (będąca większością w tym mieście) zatrudniona jest w hotelach, restauracjach, pracują jako przewodnicy czy kierowcy, stąd ruch pielgrzymkowy jest głównym źródłem utrzymania nie tylko chrześcijan.

Czy to nie podróbka?

W przypadku drzewa oliwnego łatwo odróżnić podróbkę od prawdziwego drewna oliwnego. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • podejrzanie niska cena – różaniec za pół dolara? Możesz mieć pewność, że to podróbka. Absolutnym minimum z minimum jeśli chodzi o ceny różańca z drzewa oliwnego (w Betlejem) to 1 USD. Są jednak nieco mniejsze, a poza tym… wiedząc, że w cenie takiego różańca jest jeszcze marża sprzedawcy oraz surowce, można sobie wyobrazić, ile za jego wykonanie otrzymał rękodzielnik… Między innymi z tego powodu nasze różańce zamówiliśmy w stowarzyszeniu zrzeszonym w organizacji Sprawiedliwego Handlu. Ich cena wyjściowa była więc nieco wyższa, jednak moim zdaniem warto, gdyż właśnie dzięki takim wyborom możemy prawdziwie wesprzeć rodziny w Betlejem (nie chcemy wykorzystywać faktu, że ze względu na bardzo trudną sytuację gospodarczą, znaleźlibyśmy w Betlejem rękodzielników pracujących za głodowe stawki)
  • waga – podrobione różańce są bardzo lekkie w porównaniu do tych wykonanych z drzewa oliwnego
  • kolory – na różańcach z drzewa oliwnego widać odbarwienia słojów drewna. Różańce o jednolitym kolorze to podróbki
różaniec z drzewa oliwnego

Różańce z drzewa oliwnego z Ziemi Świętej dostępne są w naszym sklepiku


Podziel się tym wpisem

Czytaj również