Czy warto jechać do Ziemi Świętej? Odpowiadamy na Wasze pytania!

autor: Sylwia Hazboun
Podziel się tym wpisem

Witaj na blogu Dzisiaj w Betlejem! Tu dotkniesz głębi Ziemi Świętej poprzez muzykę, opowieści i informacje na temat Palestyny. Dziś odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat pielgrzymek do Ziemi Świętej! Czy warto jechać do Ziemi Świętej? Czy jest tam bezpiecznie? Kiedy najlepiej jechać? Dowiedz się, by jak najlepiej zaplanować pielgrzymkę!

Czy warto jechać do Ziemi Świętej?

Tak! Ziemia Święta jest wyjątkowym miejscem, dzięki któremu można lepiej zrozumieć Ewangelię i realia wydarzeń biblijnych. Historia zbawienia ma swoje konkretne miejsce i czas. Podróżując do Ziemi Świętej dotykamy miejsc, w których nauczał Chrystus. Ale uwaga! Pielgrzymka wcale nie jest potrzebna do tego, aby być zbawionym. Nawet najbardziej ciekawy program podróży nie zastąpi Ci bliskiej modlitwy i sakramentów. Jeśli jednak wykorzystasz tę podróż, aby pogłębić relację z Bogiem, wówczas na pewno warto!

Aby pogłębić to doświadczenie, warto dołączyć do naszej listy mailingowej i już dziś zacząć poznawanie historii i głębi Ziemi Świętaj.

Czy pielgrzymki do Ziemi Świętej są bezpieczne?

W Ziemi Świętej toczy się konflikt i trudno tego nie dostrzec. Konflikt nie jest wymierzony w pielgrzymów i turystów, stąd nie ma bezpośredniego zagrożenia pod tym względem. Druga ważna kwestia to jego natężenie. W okresach względnego wyciszenia w miejscach pielgrzymkowych i turystycznych zagrożenia nie występują. Jeśli jednak wzrastają napięcia (a wzrastają średnio co kilka miesięcy), najprościej jest kierować się sugestiami organizatora pielgrzymki. Zazwyczaj oni „dmuchają na zimne”. Jeśli podróż organizujesz samodzielnie, najlepiej nawiązać kontakt z kimś, kto jest na miejscu i zapytać o sytuację w miejscach, do których chcesz jechać (bo to ważne – jeśli coś się dzieje w Gazie, a Ty tam nie jedziesz, to nic nie stoi na przeszkodzie, by jechać do Jerozolimy czy Nazaretu). Warto też sprawdzić aktualne informacje na stronie MSZ dotyczące Izraela oraz Palestyny.

Jeśli rezygnujesz z wyjazdu lub go przekładasz z powodów bezpieczeństwa, jest to doskonała okazja do tego, by poznać stanowisko Kościoła na temat konfliktu w Ziemi Świętej.

Jednakże, aby nie demonizować tej kwestii. Ruch pielgrzymkowy i turystyczny przyciąga do Izraela miliony ludzi co roku (oczywiście z przerwą podczas pandemii). Nie można powiedzieć, że w Ziemi Świętej nic się nie dzieje i jest spokojnie – nie można jednak także powiedzieć, że podróż tam jest zagrożeniem życia. Po prostu trzeba zachować ostrożność.

Jakie środki ostrożności zachować w Ziemi Świętej? Na co uważać w Izraelu?

Jeśli podróżujesz z grupą – stosować się do zaleceń organizatora pielgrzymki. Jeśli podróżujesz samodzielnie, polecam przyłożyć szczególną uwagę do tego, aby przed wyjazdem dowiedzieć się, na czym polega konflikt. To pomoże Ci uniknąć nieprzyjemnych lub nawet niebezpiecznych sytuacji. Przekraczając checkpointy zachowaj szczególną ostrożność i stosuj się do poleceń wojskowych. Nie fotografuj checkpointów ani żołnierzy. Nie wchodź z nimi w żadne dyskusje. Jeśli nie znasz zawiłości konfliktu i tego, jak te zawiłości przekładają się na skomplikowany system dróg dojazdowych na Zachodnim Brzegu, nie wynajmuj samochodu, by nim jechać samemu na Zachodni Brzeg. Jeśli gdzieś pojawiło się zbiegowisko, ktoś krzyczy, pojawiają się zamieszki, oddal się od tego miejsca. Zazwyczaj kilka ulic dalej życie toczy się jakby nigdy nic. Pytaj miejscowych, czy gdzieś jest bezpiecznie, jeśli masz co do tego wątpliwości. Absolutnie nie pchaj się w sam środek zamieszek, jeśli już gdzieś na nie trafisz!

Poza tym należy zachować standardowe środki ostrożności podczas podróży – posiadać ubezpieczenie, uważać na zawartość plecaka na zatłoczonych bazarach, nie zostawiać pieniędzy w pokoju hotelowym, pytać taksówkarza o cenę przejazdu przed kursem, upewniać się co do kwestii odpowiedniego ubioru w miejscach kultu religijnego różnych wyznań, jeśli chcemy je zwiedzić, udostępnić komuś swój plan podróży tak, by jeśli coś się stanie ktoś miał wiedzę, gdzie Cię szukać 😉

Kiedy najlepiej jechać do Ziemi Świętej?

Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, do Izraela / Palestyny najlepiej jest jechać na wiosnę (marzec – maj) lub na jesień (wrzesień – grudzień). Wówczas temperatura jest najprzyjemniejsza – nie jest ani za zimno, ani za ciepło.

Jest to jednak również sezon pielgrzymkowy, stąd w wielu miejscach może być dosyć tłoczno. Jeśli nie przeszkadzają Ci bardzo wysokie temperatury, rozważ wyjazd latem. Wówczas pielgrzymów jest nieco mniej. Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty. Wówczas może także padać deszcz – nie są to wielkie ulewy, ale jednak. Ponadto, wbrew pozorom, jest po prostu zimno, szczególnie w budynkach. Przyzwyczajeni jesteśmy, że zimą na zewnątrz może być nawet poniżej zera, jednak w domu temperatura jest komfortowa. Tymczasem na Bliskim Wschodzie zimą można odnieść wrażenie, że w domach jest chłodniej niż na zewnątrz!

Ale dla pielgrzyma to raczej nie problem – w końcu nie przyjeżdża tam, aby siedzieć w pokoju 🙂

Czy Polacy muszą mieć wizę do Izraela?

Tak. Otrzymasz ją jednak na lotnisku tuż po przylocie – nie musisz nic załatwiać wcześniej. Pamiętaj, aby mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od zaplanowanej daty powrotu. Pamiętaj, że wizę otrzymasz w formie małej wydrukowanej karteczki. Noś ją w paszporcie i pilnuj, by nie zgubić! Pamiętaj również, że otrzymana wiza jest turystyczna – zazwyczaj jej okres ważności to 3 miesiące. Jeśli przyjeżdżasz tam to pracy lub na studia, formalności należy załatwić wcześniej.


Prowadzimy listę mailingową, na której dowiesz się więcej o Ziemi Świętej poprzez ciekawe treści, opowiadania i muzykę. Dołącz i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!


Podziel się tym wpisem

Czytaj również