Historia Święta Podwyższenia Krzyża Świętego

autor: Sylwia Hazboun
Podziel się tym wpisem

Krzyż, na którym umarł Jezus Chrystus jest jedną z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa, zarówno wschodniej jak i zachodniej tradycji. Poznaj historię odnalezienia krzyża, które doprowadziło do ustanowienia Święta podwyższenia Krzyża Świętego!

Zapomniany na 300 lat

Tradycja chrześcijańska przywiązuje wielką wagę do krzyża, na którym został ukrzyżowany nasz Pan Jezus Chrystus. Sam krzyż uważany jest za świętą relikwię o nieprzemijającym znaczeniu dla chrześcijan. W wymiarze symbolicznym drzewo krzyża – symbol zwycięstwa nad grzechem – nawiązuje do Drzewa Poznania Dobra i Zła, które stało się przyczyną grzechu.

Tuż po ukrzyżowaniu, krzyż musiał zostać wyrzucony na składowisko w niedalekiej odległości od Golgoty, wraz z innymi krzyżami. Tam przeleżał prawie trzy wieki, aż został odnaleziony dzięki interwencji św. Heleny. Prawdziwość relikwii potwierdziły cudowne uzdrowienia chorych modlących się przy krzyżu.

Krzyż został podzielony na kilka części i rozesłany do różnych miejsc chrześcijańskiego świata bizantyjskiego, jednak największa część pozostała w Świętym Mieście. Od tego momentu cześć oddawana krzyżowi stała się centralnym elementem pielgrzymowania do Jerozolimy.  Pielgrzymi udający się do Bazyliki wchodzili na Golgotę, aby oddać cześć krzyżowi.  W końcu krzyż musiał zostać ukryty, ponieważ pielgrzymi zaczęli odłamywać jego fragmenty.

Ponowna utrata krzyża

Znaczenie krzyża było tak wielkie, że kiedy na początku VII wieku Jerozolima została splądrowana przez Persów, krzyż został skradziony jako trofeum wojenne.  Kiedy cesarzowi Herakliuszowi udało się odnieść decydujące zwycięstwo i odzyskać krzyż, powrócił on w triumfie do Jerozolimy.

Ten moment był tak ważny dla zniszczonej Jerozolimy i jej chrześcijan, że został uznany za dzień święty i przez pewien czas był obchodzony równie uroczyście jak Wielkanoc i Boże Narodzenie.  Z tego powodu święto Podwyższenia Krzyża Świętego stało się ważnym dniem świątecznym w życiu nie tylko Kościoła w Ziemi Świętej, ale także Kościoła powszechnego.

Historia Święta Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół katolicki obchodzi święto 14 września. Kościoły prawosławne świętują z kolei 27 września. Dziś święto to nadal jest obchodzone z wielkim entuzjazmem i czcią w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście w Jerozolimie.  Pod wieloma względami święto to wyznacza początek sezonu jesiennego, kiedy to pielgrzymi z całego świata przybywają coraz liczniej do Ziemi Świętej. Po mszach świętych w Bazylice Grobu Pańskiego odbywają się wieczorne procesje w Dzielnicy Chrześcijańskiej. Jest to potężne, poruszające świadectwo trwałej wiary chrześcijan i chrześcijaństwa w Ziemi Świętej.


Święto Podwyższenia Krzyża stało się tłem do jednego z moich opowiadań – „Zapach mirry”. Możesz przeczytać wpis na temat tła historycznego do tego opowiadania tutaj.

Możesz przeczytać opowiadanie dołączając do listy mailingowej poprzez poniższy formularz


Podziel się tym wpisem

Czytaj również