Szkoła pisania ikon w Betlejem – nie tylko dla miejscowych chrześcijan

autor: Sylwia Hazboun
Podziel się tym wpisem

Wszystko zaczęło się w 2010 roku. To wtedy powstało Bethlehem Icon School – szkoła pisania ikon, specjalne miejsce, gdzie miejscowi chrześcijanie różnych denominacji mogą pogłębiać swoją wiarę poprzez naukę tej wyjątkowej umiejętności, której historia sięga początków chrześcijaństwa. Szczególnym patronem szkoły jest Patriarcha Grecko-Katolicki. Oferowane kursy kierowane są zarówno do lokalnej społeczności jak i uczniów z całego świata. Pewnego dnia również i ja tam zabłądziłam, by trafić na jedną z lekcji dla miejscowych!

Jak wygląda lekcja pisania ikon?

Proces powstawania ikony trwa dłużej, niż mogłoby się wydawać. Pierwszym krokiem zawsze jest modlitwa. Nauczyciel ze szkoły w Betlejem dba o to, by jego uczniowie nie tylko poznawali profesjonalne techniki, ale również, by czas poświęcony ikonie wiązał się z wyciszeniem i rozwojem duchowym. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla arabskich przekupek 🙂 W tle leci łagodna muzyka, a rozmowy ograniczane są do minimum.

Podczas lekcji, na którą trafiłam (weekendowe, czyli… w piątek!), uczennice zajmowały się ikoną św. Jana Chrzciciela, a całe zajęcia poświęcone były… tworzeniu złotej aureoli dookoła głowy świętego. Tylko tyle? Tak, gdyż ten złoty kolor to nie farba, a specjalna folia, którą trzeba odpowiednio przykleić. Już samo to pokazuje jasno, jak żmudnym zajęciem może być pisanie ikon!

Złota oprawa to jednak nie wszystko. Okazuje się, że farby do pisania ikon również należy wykonać w odpowiedni sposób. Ocet, białko jajka i pigment (tego pierwszego nie jestem pewna, ale wiem, że uczennice same sobie mieszały farby z pigmentów).

Co ciekawe, Bethlehem Icon School nie prowadzi typowej sprzedaży ikon. Nie mają sklepu internetowego, ani nawet stacjonarnego. Każdy, kto pragnie nabyć ikonę musi skontaktować się ze szkołą, by porozmawiać o zamówieniu. Może nawet wskazać osobę, która miałaby stworzyć ikonę. Wszystkie materiały do wykonania są najwyższej jakości, a na ikonę czeka się nawet kilkanaście miesięcy. Już nie mówiąc o tym, że do najtańszych nie należą 🙂 Jednak czy ręcznie wykonana ikona z miejsca, gdzie sam Bóg po raz pierwszy zobaczył świat oczami ludzi nie jest czymś wyjątkowym?

Oficjalna strona Bethlehem Icon School.

A warto dodać, że sama szkoła mieści się w starej części Betlejem… jest pięknie!

A Ty? Czy wyruszyłeś już w wyjątkową Drogę do Betlejem? Zapraszam wszystkich pragnących dodać coś wyjątkowego do najbliższych Świąt Bożego Narodzenia do dołączenia do wyjątkowej drogi duchowej, którą nazwałam Drogą do Betlejem. To seria rozważań i muzyki medytacyjnej, która pozwoli Ci przeżyć Święta bliżej Boga.


Podziel się tym wpisem

Czytaj również