Co symbolizuje Krzyż Jerozolimski?

autor: Sylwia Hazboun
Co symbolizuje Krzyż Jerozolimski
Podziel się tym wpisem

Udając się do Ziemi Świętej, możesz niemal na każdym kroku zobaczyć pewien symbol. To Krzyż Jerozolimski – charakteryzuje go to, że w rogach jednego dużego krzyża równoramiennego pojawiają się cztery mniejsze. Ten szczególny krzyż ma swoją symbolikę. Zapraszam do jej poznania.

Krzyż Jerozolimski w Ziemi Świętej

krzyż jerozolimski
Krzyż Jerozolimski wyżłobiony w ścianie Bazyliki w Jerozolimie

Krzyż Jerozolimski dotarł do Ziemi Świętej w średniowieczu, wraz z katolicyzmem. Ziemie te nigdy nie nigdy nie straciły swojej obecności chrześcijan sięgającej czasów Chrystusa, jednak ze względu na uwarunkowania historyczne, zamieszkiwali je wyznawcy prawosławia.

Z czasem Krzyż Jerozolimski stał się symbolem zakonu bożogrobców oraz franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. W drugim przypadku spotkać go można jako element szerszej symboliki (patrz niżej – Herb Kustodii Ziemi Świętej). Widoczne na herbie dwie dłonie odnoszą się do Chrystusa oraz św. Franciszka. Co ciekawe, jako Herb Kustodii Ziemi Świętej, można zobaczyć ten symbol nie tylko w Ziemi Świętej (w Palestynie/Izraelu), ale także na całym terytorium Kustodii, a więc również w Jordanii, Libanie, Syrii, na Cyprze i na Rodos.

Herb Kustodii Ziemi Świętej z Krzyżem Jerozolimskim

Symbolika Krzyża Jerozolimskiego

Jednak co symbolizuje Krzyż Jerozolimski?

Krzyż jest najczęściej interpretowany jako symbol pięciu ran Chrystusa. Mniejsze krzyże symbolizują rany na dłoniach i stopach Jezusa, natomiast duży centralny krzyż to rana po włóczni żołnierza, która przebiła bok.

Jednakże to nie jedyna interpretacja tego symbolu. Moja ulubiona to ta, że centralny krzyż symbolizuje Jerozolimę, a cztery mniejsze to cztery strony świata, do których wyruszyła Ewangelia poprzez Apostołów. Jednocześnie jest więc wezwaniem do głoszenia Ewangelii.

Niektórzy wierzący dopatrują się w czterech krzyżach symboliki Chrystusa wraz z czterema Ewangelistami (Mateuszem, Markiem, Łukaszem i Janem).


Dołącz do listy mailingowej i poznaj sekrety Ziemi Świętej poprzez muzykę i opowieści!



Podziel się tym wpisem

Czytaj również