Czym są 33 świece z Jerozolimy?

autor: Sylwia Hazboun
33 świece z Jerozolimy
Podziel się tym wpisem

Podróżując po Ziemi Świętej możesz na niektórych straganach natknąć się na charakterystyczne świece. To 33 świece z Jerozolimy, które mają swoją historię i symbolikę. Dlaczego pielgrzymi (najczęściej obrządków prawosławnych) kupują 33 świece? Dowiedz się poniżej.

Cud Świętego Ognia

Cud zstąpienia Świętego Ognia do Grobu Pańskiego był znany od czasów wczesnochrześcijańskich. Święty Ogień lub Święte Światło to płomień, który co roku wynoszony jest z Grobu Pańskiego podczas uroczystości Wielkiejnocy obrządku prawosławnego. Wyniesienie Świętego Światła symbolizuje wyjście zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Ogień ma wyjątkową cechę: nie parzy podczas pierwszych kilku minut spalania. Najwcześniejsze pisemne świadectwa świadczące o tym zjawisku pochodzą z IV wieku naszej ery.

Tysiące pielgrzymów w przeddzień Wielkanocy przybywa do Ziemi Świętej w Jerozolimie, aby dotknąć miejsc świętych i być świadkami cudu. Ci, którzy mieli szczęście być tego dnia w Grobie Pańskim, trzymają w ręku pęk 33 świec oczekując zstąpienia Świętego Ognia.

33 świece z Jerozolimy

Dlaczego te 33 świece z Jerozolimy są tak niezwykłe? Dlaczego jest ich dokładnie 33? Kiedy w Wielką Sobotę, dzień przed Wielkanocą, nadchodzi czas szczególnego nabożeństwa, do Groty Grobu Pańskiego kapłan wnosi wielką lampę i świece. Towarzyszą temu modlitwy wszystkich zgromadzonych.

Po chwili zstępuje długo oczekiwany Święty Ogień. Od tego ognia patriarcha zapala świece i pochodnie, a następnie przekazują je wiernym. Święte Światło szybko rozprzestrzenia się po świątyni, ponieważ wszyscy ludzie pragną zapalić swoje 33 świece, aby cieszyć się ze Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Każdy pielgrzym stara się zapalić swoje 33 świece od świec Patriarchy, ponieważ błogosławi on wszystkich ludzi w świątyni.

„Pochodnia Jerozolimska” składa się więc z 33 świec. Liczba świec jest równa liczbie lat ziemskiego życia Jezusa Chrystusa. Świece są ze sobą związane, przez co stają się jedną pochodnią. Ponieważ zostały zapalone przez Święty Ogień, każde kolejne ich zapalenie jest pamiątką tamtego światła, dzięki czemu wierni mogą zanieść Ogień do swoich domów.


Interesuje Cię chrześcijaństwo Bliskiego Wschodu? Dołącz do listy mailingowej i poznaj Ziemię Świętą dzięki muzyce i opowiadaniom historycznym!


Podziel się tym wpisem

Czytaj również