Trudno nie zwrócić na nią uwagi. Złote kopuły to już nieodłączna część Góry Oliwnej. Prawosławna cerkiew rzadko jednak jest zwiedzana przez polskich pielgrzymów. To cerkiew św. Marii Magdaleny, w pobliżu Ogrodu Getsemani w Jerozolimie.

Złote kopuły na Górze Oliwnej
Świątynia została zbudowana w XIX wieku dzięki synom carycy Marii Aleksandrowny Romanowej, żony cesarza Rosji Aleksandra II. W rok po jej śmierci, jej dzieci przybyły do Ziemi Świętej i zbudowały ten kościół na cześć swojej matki.
Cerkiew ma siedem złotych kopuł, które odbijają blask słońca na starym mieście w Jerozolimie. Znajdują się w niej relikwie męczennic św. Barbary i Elżbiety Fiodorowny, która poświęciła swoje życie służbie ubogim i chorym, aż została aresztowana i zabita podczas wojny bolszewickiej. W kościele znajdują się także relikwie św. Marii Magdaleny, które zostały zachowane w specjalnej drewnianej skrzyni.
Do cerkwi przybywają niezliczone rzesze pielgrzymów z całego świata, a szczególnie z Rosji i Rumunii. W klasztorze przebywa około czterdziestu konsekrowanych mniszek, które sprawują liturgię prawosławną, ustanowioną zgodnie z rosyjską tradycją.
Rosyjska Misja Duszpasterska jest obecna w Palestynie od połowy XIX wieku, aby pomóc przyjmować tysiące pielgrzymów z Rosji. Istnieje wiele kościołów, pensjonatów i innych instytucji prowadzonych przez Misję, aby służyć prawosławnym wiernym w Ziemi Świętej. Cerkiew św. Marii Magdaleny jest jednym z takich miejsc.









Dołącz do darmowej listy mailingowej i poznaj lepiej tajemnice Ziemi Świętej!