Cerkiew św. Marii Magdaleny w Jerozolimie

autor: Sylwia Hazboun
Podziel się tym wpisem

Trudno nie zwrócić na nią uwagi. Złote kopuły to już nieodłączna część Góry Oliwnej. Prawosławna cerkiew rzadko jednak jest zwiedzana przez polskich pielgrzymów. To cerkiew św. Marii Magdaleny, w pobliżu Ogrodu Getsemani w Jerozolimie.

Złote kopuły na Górze Oliwnej

Świątynia została zbudowana w XIX wieku dzięki synom carycy Marii Aleksandrowny Romanowej, żony cesarza Rosji Aleksandra II. W rok po jej śmierci, jej dzieci przybyły do Ziemi Świętej i zbudowały ten kościół na cześć swojej matki.

Cerkiew ma siedem złotych kopuł, które odbijają blask słońca na starym mieście w Jerozolimie. Znajdują się w niej relikwie męczennic św. Barbary i Elżbiety Fiodorowny, która poświęciła swoje życie służbie ubogim i chorym, aż została aresztowana i zabita podczas wojny bolszewickiej. W kościele znajdują się także relikwie św. Marii Magdaleny, które zostały zachowane w specjalnej drewnianej skrzyni.

Do cerkwi przybywają niezliczone rzesze pielgrzymów z całego świata, a szczególnie z Rosji i Rumunii. W klasztorze przebywa około czterdziestu konsekrowanych mniszek, które sprawują liturgię prawosławną, ustanowioną zgodnie z rosyjską tradycją.

Rosyjska Misja Duszpasterska jest obecna w Palestynie od połowy XIX wieku, aby pomóc przyjmować tysiące pielgrzymów z Rosji. Istnieje wiele kościołów, pensjonatów i innych instytucji prowadzonych przez Misję, aby służyć prawosławnym wiernym w Ziemi Świętej. Cerkiew św. Marii Magdaleny jest jednym z takich miejsc.


Dołącz do darmowej listy mailingowej i poznaj lepiej tajemnice Ziemi Świętej!


Podziel się tym wpisem

Czytaj również