Zacznij tutaj

autor: Sylwia Hazboun
Zacznij tutaj

Sylwia Hazboun, autorka bloga Dzisiaj w Betlejem tworzy chrześcijańską muzykę medytacyjną inspirowaną melodiami Bliskiego Wschodu.

Wszystko zaczęło się w Betlejem. To w tym biblijnym mieście król Dawid skomponował Psalmy, które do dziś poruszają serca wierzących. To one były początkiem muzycznej drogi Sylwii, gdy jako dziecko śpiewając jeden z Psalmów jej głos wypełnił kościół po brzegi. Siła modlitwy oraz cudowne echo świątyni było znakiem, że stała się częścią czegoś większego – wyjątkowej drogi podarowanej przez samego Boga.

Pewnego dnia Sylwia wyruszyła w drogę, by odkryć bliskowschodnie korzenie swojej wiary. Poznając kolejne słowa języków orientalnych, jej droga zaprowadziła aż do Betlejem w Ziemi Swiętej. Tam, w Wigilię Bożego Narodzenia 2015 roku poznała swojego obecnego męża Yousefa, a Betlejem… stało się jej domem. Wkrótce świat chrześcijaństwa Wschodu pochłonął ją bez reszty.

Sylwia zamieszkała wśród chrześcijan Bliskiego Wschodu, biegle opanowała język arabski – język ich życia codziennego, oraz uczy się i śpiewa również w języku hebrajskim, aramejskim i ormiańskim. Poznała podstawy teorii muzyki Bliskiego Wschodu i orientalnych skal. Podkreśla jednak, że największą siłą jej muzyki jest to, że wierzy w to, co śpiewa.

„Tak mogła modlić się Maryja” – mówią słuchacze Sylwii wykonującej dziś autorskie utwory medytacyjne oraz wschodnie hymny i modlitwy pamiętające początki chrześcijaństwa. Jej muzyka jest duchową i muzyczną pielgrzymką do Ziemi Świętej. Do miejsc, w których modlił się i nauczał Jezus Chrystus i Apostołowie.

Obecnie pracuje nad swoją debiutancką płytą, na której znajdą się orientalne hymny kościołów Wschodu i autorskie, dotykające duszy utwory medytacyjne Sylwii, w aranżacji z bliskowschodnimi instrumentami muzycznymi.

Skrytym marzeniem Sylwii jest inspirowanie serc, które nie modliły się od lat, by nie potrafiły oprzeć się głębi wiary i zapłonęły chęcią poznania Boga.