Gwiazda na Wschodzie
Opowieść o Trzech Mędrcach z perspektywy ich samych, ale także z perspektywy króla krainy Szir i jej mieszkańców – w tym jednego ze sług orszaku, Adarvana, który wraz z biegiem opowiadania staje się jego protagonistą. Początkowo zachwycony jest tym, że to on został powołany przez króla Szir do służby w orszaku Mędrców. Ale czy jego oczekiwania co do Zbawiciela pokryją się z rzeczywistością?
I w. n.e., narodziny Chrystusa, Mędrcy ze Wschodu, Betlejem – Palestyna
Priscilla
Końcówka I wieku n.e., Korynt, jedna z najstarszych wspólnot chrześcijan. Dochodzi w niej do przewrotu – niektórzy przedstawiciele wspólnoty buntują się przeciwko wyświęconym prezbiterom. Na bunt odpowiada biskup Rzymu, Klemens, wysyłając do Koryntu list.
Co takiego mogło wydarzyć się w Koryncie?
I w. n.e., pierwsze wspólnoty chrześcijańskie, list biskupa Klemensa do Koryntian, Korynt – Grecja
Psałterz
Historia Titusa, poganina z Antiochii służącego w wojsku cesarza Dioklecjana w czasie ostatnich prześladowań chrześcijan. Dzięki swojej wierności rozkazom cesarza otrzymał awans. To wówczas na sąd zostaje przyprowadzony Diodor wraz z grupą innych chrześcijan. Titus staje przed dylematem – czy skazać na śmierć ukochanego swojej siostry Sybilli?
IV w. n.e., prześladowania chrześcijan, Antiochia – Syria
Zapach mirry
Historia Nersesa, chrześcijanina żyjącego w czasach bizantyjskich. Przybywa do Jerozolimy na Święto Znalezienia Krzyża. Jego celem nie jest jednak oddanie czci relikwiom Krzyża. Między uliczkami szuka handlarza perfum, Libaniosa. Musi go o coś zapytać…
IV w. n.e., Bizancjum, Święto Znalezienia Krzyża, Jerozolima
Słupnik
Opowiadanie szkatułkowe to opowieść w opowieści. Do ruin syryjskiego kościoła okalającego pozostałości po słupie św. Szymona dociera wycieczka. Jest zaintrygowana i w tym miejscu widzi więcej, niż tylko stertę kamieni, a po głowie odbija jej się pytanie – jak się ma przykazanie miłości wobec toksycznej relacji? Okazuje się jednak, że to pytanie nurtowało także inną kobietę już wiele wieków wcześniej. Do jakich decyzji zainspirował je Szymon Słupnik?
V w. n.e., św. Szymon Słupnik Starszy, zapomniane miasta – Syria
Podobają Ci się moje opowiadania i chcesz wesprzeć moją twórczość? Rozważ dołączenie do grona moich Patronów.