Muzyka

autor: Sylwia Hazboun

Album Ojcze nasz

Płyta „Ojcze nasz” to pierwszy w Polsce album chrześcijańskiej muzyki orientalnej.

Usłyszysz na nim 11 utworów, w tym pieśń Modlitwy Pańskiej w języku aramejskim. W albumie usłyszysz nostalgiczne melodie, brzmienie języków semickich oraz bliskowschodnie instrumenty.

Kupując album wspierasz moją muzyczną twórczość i sprawiasz, że będę mogła wydać jeszcze więcej muzyki inspirowanej Bliskim Wschodem – kolebką chrześcijaństwa!

Znajdź też w serwisach streamingowych

Singiel Ojcze nasz po aramejsku

Abun bdishmayo to modlitwa Ojcze nasz w języku Pana Jezusa. Aramejski tekst oraz melodia są zaczerpnięte z liturgii kościołów syriackich Bliskiego Wschodu.

muzyka: melodia liturgiczna kościoła syriackiego

wokal: Sylwia Hazboun

aranżacja: Sylwia Hazboun, Kamil Radzimowski

duduk: Kamil Radzimowski

qanun: Shafeeq Alsadi

perkusjonalia (daf, darbuka, tamburyn): Adeeb Shamoun

wideo: Grupa Filmowa Deadline

Ya Mariam - arabska pieśń

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w muzyce Bliskiego Wschodu są wokalne ozdobniki. Ta pieśń to moja pierwsza próba ich użycia. Poza tym napisałam dwie zwrotki po polsku!

Anielski śpiew

Uwielbiam medytacyjną zabawę z muzyką. Tym właśnie są dla mnie improwizacje głosem, które często wplatam w swoje pieśni.

Psalm 33 po polsku i po hebrajsku

Lira kinnor wspomniana jest w Piśmie Świętym kilkukrotnie. Między innymi właśnie w Psalmie 33. Pełniła ważną funkcję w starotestamentowej muzyce liturgicznej.

Lira kinnor - Lira Króla Dawida

Lira kinnor stylizowana jest na instrument starotestmentowy, na którym grał Król Dawid.

Jej antyczny dźwięk przeniesie Cię do innego świata 🙂 

Chwała Tobie Słowo

„Chwała Tobie Słowo” to aramejska kolęda, którą zagrałam z Michałem podczas naszej pierwszej próby. 

Słowa przypominają pierwszą kołysankę, jaką Maryja mogła zaśpiewać Jezusowi.

Boskie Serce Jezusa z Michałem Kaczorem

Boskie Serce Jezusa to arabska pieśń, którą częściowo przetłumaczyłam na j. polski.

Nagranie powstało podczas naszej pierwszej próby. 

Improwizacja głosem

To nagranie z naszej pierwszej wspólnej próby. Ja śpiewam, a Michał z Muzycznych Podróży gra na oud – lutni. 

W przyszłości planujemy wspólne koncertowanie.

Ana bekoach

Ana bekoach to hebrajska pieśń modlitewna.

Mam zwyczaj nią otwierać swoje koncerty. Pod koniec usłyszysz fragment w języku polskim.

Kochaj, a resztę zostaw mnie

Ta pieśń to moja improwizacja głosem na orientalnej skali muzycznej nahawand (minor harmoniczny). Zaśpiewałam ją w stylu mawwal – to typowy arabski śpiew, który stawia na mocny wokal i oszczędność instrumentów.

To moje pierwsze kroki z mawwal.

Boskie Serce Jezusa

Arabska pieśń chrześcijańska, którą można usłyszeć w kościołach na Bliskim Wschodzie.

Nagrałam ją specjalnie z okazji Uroczystości Najświętszego Serca Jezusa.

Usłyszysz również fragment w języku polskim.

Sekwencja do Ducha Świętego

To jedna z moich ulubionych pieśni liturgicznych.

Przypomina mi te wszystkie lata, kiedy zbliżało się Zesłanie Ducha Świętego, a ktoś mi mówił – „To zaśpiewasz Sekwencję?” To dzięki śpiewaniu w kościele muzyka zawsze była blisko.

Któż tak jak ja

Aramejska pieśń maryjna. Zakochałam się w jej brzmieniu i melodii.

Język aramejski to ojczysty język Świętej Rodziny. To właśnie tak mogła modlić się Maryja…

Zdrowś Mario po aramejsku

Jak mogło brzmieć pozdrowienie, które Archanioł Gabriel skierował do Maryi?

Pieśń jest moją improwizacją na orientalnej skali muzycznej

Pieśń o miłosierdziu

Pieśń w języku arabskim usłyszałam podczas Mszy online, w której uczestniczyłam z mężem w czasie pandemii. Od pierwszych dźwięków zakochałam się w tej melodii!

Ojcze nasz w języku aramejskim

To jedna z najpiękniejszych pieśni Bliskiego Wschodu. Język aramejski do dziś jest używany przez niektórych chrześcijan Bliskiego Wschodu, którzy przez wieki pielęgnowali tradycję pierwszych wspólnot chrześcijańskich.

Modlitwa św. Efrema Syryjczyka

Św. Efrem jest Ojcem Pustyni – tak nazywamy mnichów z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Żył na terenie obecnej Turcji i Syrii. Pisał wyłącznie w języku syryjskim (jego alfabet widać na ikonie) – będącym jednym z dialektów języka aramejskiego. Jego utwory – w tym homilie i pieśni – byłe dalej tłumaczone na szereg kolejnych języków – w tym arabski, używany dziś powszechnie wśród chrześcijan Bliskiego Wschodu.

Angelic Voice

Długie utwory medytacyjne tworzę… improwizując głosem. Kiedy zacznę, nie wiem, co się wydarzy i jaki będzie efekt. Postanowiłam jednak stworzyć taką dłuższą formę inspirując się wschodnimi utworami medytacyjnymi. Te potrafią trwać godzinami. Wprowadzają w nostalgiczny klimat, są śpiewanym rozważaniem Słowa Bożego, wypełniają domy arabskich chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Wrócę na pewno

Pod koniec marca z powodu pandemii koronawirusa Bazylika Grobu w Jerozolimie została zamknięta dla lokalnych chrześcijan i pielgrzymów. Trzask tych ogromnych drzwi jest bardzo przejmujący… To wszystko zainspirowało mnie do napisania pieśni. Nie dajmy się nabrać na to, że ta swego rodzaju rozłąka ugasi w nas miłość do Boga!

Jerozolimo

Do napisania pieśni „Jerozolimo” zainspirowały mnie słowa z Księgi Barucha (Ba 4, 36-37), które stały się refrenem pieśni. Obecny jest również… Starzec Symeon, Jerozolimczyk z czasów Chrystusa. To on jako jeden z pierwszych rozpoznał Zbawiciela w maleńkim Dzieciątku. Jego historia opisana została w Ewangelii św. Łukasza (Łk 2, 25 – 32).

Shubhu l'haw qulu - Chwała Tobie, Słowo

Aramejskie pieśni i hymny z całą mocą podbiły moje serce. Przenoszą w świat Bliskiego Wschodu, domu Świętej Rodziny. Można powiedzieć, że są jak podróż w czasie. Uwielbiam myśleć, że tę kolędę – tymi słowami – mogła zaśpiewać Maryja tuląc małego Jezusa do snu. A tymczasem kościoły orientalne do dziś zachowują ten niezwykły, bliskowschodni klimat, tak bliski korzeniom naszej wiary.

Dzisiaj w Betlejem w skali molowej

Nostalgiczne melodie Bliskiego Wschodu zapraszają do modlitwy i wyciszenia. Dlatego zdecydowałam się nagrać kolędę „Dzisiaj w Betlejem” – której zawdzięczam nazwę swojego bloga, w skali molowej. Nadało jej to bardziej medytacyjnego charakteru.

Muzyka do medytacji

To moja pierwsza autorska pieśń w medytacyjnym stylu. Pragnę, aby moja muzyka pomagała w modlitwie i wyciszeniu, prowadziła do spotkania z Bogiem. Moją inspiracją jest Bliski Wschód – kolebka naszej wiary.

W Tobie jest światło

Postanowiłam poszukać nowej odsłony tej znanej pieśni – medytacyjnej, pomagającej w skupieniu. 

Melodie Psalmów - melodia żydowska

Melodia tego Psalmu jest jedną z pierwszych melodii w skali orientalnej, jaką poznałam. Dalej czekał na mnie przepiękny i głęboki świat wschodniej muzyki, starodawnych hymnów i brzmienie semickich języków. Od tego wszystko się zaczęło!

Zaproś mnie na koncert