Książki na temat chrześcijaństwa Bliskiego Wschodu

autor: Sylwia Hazboun
Książki na temat chrześcijaństwa Bliskiego Wschodu

Uwielbiam czytać! Każda kolejna książka jest dla mnie jak nowy świat, do którego można wejść, oderwać się od codzienności i poznać coś nowego. Na mojej liście książek do przeczytania najwięcej jest jednak pozycji dotyczących chrześcijaństwa Bliskiego Wschodu – jego początków, historii i współczesności.

Uwielbiam zatapiać się w świecie wczesnochrześcijańskiej myśli gdzieś z egipskiej pustyni czy wkraść się do klasztorów Góry Athos, by poczytać o Modlitwie Serca. Fascynujący jest również współczesny świat chrześcijan Bliskiego Wschodu – i nie myślę tutaj tylko o Palestynie, ale o całym świecie wczesnochrześcijańskim od Armenii na północy po Etiopię na południu. Jeśli szukasz w tym temacie poleceń książkowych, zapraszam! Niniejszą stronę będę aktualizować o kolejne książki.

Polecam nagoręcej

Wejdź do świata chrześcijaństwa Wschodu

Dostępna w sklepiku

Disciplina arcani w chrześcijaństwie

wczesne chrześcijaństwo, wtajemniczenie
red. Wojciech Gajewski, Bogusław Górka

Ta książka zarysowała mi fascynujący obraz pojęcia wtajemniczenia w chrześcijaństwo, jakie miało miejsce w początkach chrześcijaństwa i którego ślady możemy w naszej wierze znaleźć do dziś. Przyzwyczajeni jesteśmy przecież, że - przynajmniej w Polsce - chrześcijaństwo jest bardzo powszechne i wręcz "domyślne". W Disciplina arcani dowiesz się jednak, że to wiara przemiany serca, która nie do końca łączy się z upaństwowieniem. Bardziej łączy się z wtajemniczeniem, które jest z nią w pewien sposób zrośnięte. Piękna, cudowna lektura.

Nowa Filokalia - Droga do modlitwy serca

modlitwa serca, historia myśli chrześcijaństwa Wschodu, Ojcowie Pustyni
ks. Józef Naumowicz

Nie znajduję słów, aby wyrazić, jak fantastyczna jest ta książka. Dla mnie największym odkryciem była głębia, jaka stoi za jedną, krótką modlitwą: "Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną". 7 słów i całe wieki rozważań, rozmyślań, modlitw. Tylko po to, aby dojść do wniosku, że wystarczy tak niewiele, by doprowadzić serce do modlitwy nieustannej. Jeśli szukasz lektury na temat modlitwy, a jednocześnie interesuje Cię myśl chrześcijańskiego Wschodu - to książka dla Ciebie!

Polecam

Ziarno i krew

współczesne chrześcijaństwo
Dariusz Rosiak

To nie jest łatwa książka dla każdego, komu los chrześcijan Bliskiego Wschodu leży na sercu. Przede wszystkim dlatego, że opisuje, jak trudna jest ich sytuacja i jak ciężko jest w obliczu masowej migracji chrześcijan z Bliskiego Wschodu zachować skrawki nadziei. Książka napisana jest w formie reportażu z podróży i słychać w niej również głos chrześcijan już mieszkających na emigracji. Kapie z niej wręcz duma, jaką noszą w sercu ci, którzy jednak decydują się tam zostać. Książka troszkę przygnębia i dlatego nie wylądowała w kategorii "Polecam najgoręcej".

Nasi bracia chrześcijanie Wschodu

historia chrześcijaństwa, chrześcijańskie obrządki Wschodu
ks. Marek Starowieyski

Tu Was zaskoczę, bo nawet w tej książce troszkę maczałam palce 🙂 A dokładniej w jej mapach, oczywiście w konsultacji z autorem. Nie to jednak jest powodem, dla której ją polecam. Przede wszystkim to najlepsza lektura na polskim rynku dla tych, którzy chcą poznać i usystematyzować sobie świat chrześcijańskich obrządków Wschodu. Często na swoim blogu wspominam o maronitach, koptach czy chaldejczykach (i wielu innych). Skąd się w ogóle wzięli? Jak się modlą? Zasadniczo ich historia jest trochę zagmatwana, jednak autor zrobił wszystko, aby opisać ją przystępnie. Książka ta, choć rzetelna, nie jest jednak ciężką lekturą naukową, co jest jej ogromnym plusem.

Również warto

Kolejność ma znaczenie

Mistyka Chrześcijańska

mistyka, modlitwa
Thomas Merton OCSO

Niniejsza książka jest zbiorem wykładów. I jak na wykłady przystało – znajdziemy w niej więc sporo materiału akademickiego. Osobiście wolę czytać książki duchowe w nieco lżejszym stylu, choć z drugiej strony to książka mówiąca o rozwoju mistyki na Zachodzie, a więc ta akademickość przekazu nawet mnie aż tak nie zdziwiła. Zdecydowałam się ją przeczytać, gdyż ciekawiło mnie, czy znajdę wielkie różnice w podejściu do mistyki w porównaniu z tym, co udało mi się dowiedzieć o mistyce chrześcijańskiego Wschodu. I największy kontrast już napisałam – szukanie definicji słownikowych, naukowy rozkład różnych kwestii na czynniki pierwsze – tego raczej nie znajdziemy na Wschodzie 🙂 Niemniej książkę polecam jak najbardziej.

Ojcowie Pustyni

wczesne chrześcijaństwo, monastycyzm
ks. Ryszard Kurek

Największym atutem tej książki jest przepiękne wydanie – dużo pięknych zdjęć, które „wciągają” w klimat tematyki książki. Książka przedstawia konkretne profile Ojców Pustyni. Z pewnością może być wstępem do tematu, jednak… tylko wstępem 🙂 Ojcowie Pustyni są bowiem fascynujący przede wszystkim ze względu na głębię myśli chrześcijańskiej, którą kształtowali i którą po sobie zostawili. Tymczasem w książce znajdujemy więcej anegdot z ich życia, niż właśnie tej głębi.

Techniki malowania ikon

tradycja chrześcijańskiego Wschodu, ikony
Ramos-Poqui Guillem

Nie planowałam przeczytania tej książki z celem rozpoczęcia przygody z pisaniem ikon, więc pod tym kątem nie potrafię jej ocenić. Chciałam dowiedzieć się więcej o ikonach i ich symbolice i książka ta spełniła ten cel. Niestety niewiele można dowiedzieć się z niej o różnych stylach pisania ikon, szczególnie tych ze świata Bliskiego Wschodu (Syria, Egipt i inne).

Khalil Gibran i jego „Prorok”

współczesne chrześcijaństwo Bliskiego Wschodu, Liban
ks. Marek Starowieyski

To krótka książka, którą można przeczytać w dwa wieczory. Poznamy dzięki niej profil wybitnego współczesnego pisarza libańskiego – Khalila Gibrana, który – co zaskakuje wielu – był chrześcijaninem (ba! był katolikiem, a konkretniej obrządku maronickiego). W jego literaturze prześledzić można motywy chrześcijańskie i to właśnie możemy znaleźć w tej pozycji.

Łąka duchowa. Napisana przez Jana Moschusa

wczesne chrześcijaństwo, Ojcowie Pustyni
Jan Moschos, tłum. Henryk Pietruszczak

Książka jest zbiorem krótkich opowieści o wydarzeniach mających miejsce w środowisku chrześcijan – głównie podczas spotkań z zakonnikami i pustelnikami. Jan Moschos żyłna przełomie VI i VII wieku. Pielgrzymował do wielu klasztorów i część opowieści to wydarzenia, których był świadkiem. Inne są zbiorem legend i anegdot zasłyszanych przez niego – znalazły się w zbiorze. Plusem lektury jest to, że daje trochę powiew tamtych czasów i atmosferę ówczesnych klasztorów. Jej anegdoty były według mnie nieco powierzchowne. Książka skłoniła mnie do refleksji, jak wielki kontrast jest pomiędzy opowieściami o życiu codziennym zakonników, a ich życiem duchowym. Opis tego pierwszego zawsze zblednie i wyda się wręcz nieciekawy w obliczu tego, co po sobie zostawili pod względem duchowym.

Nie polecam

Z ciężkim sercem

Mądrość starożytnych chrześcijan

ks. Edward Staniek
Dawno się tak nie zawiodłam na książce.

Najbardziej w tej książce spodobała mi się okładka i może 3 pierwsze rozdziały oraz sekcja o apokryfach. Potem było tylko gorzej. Co najważniejsze – w książce jest zapis na temat kary śmierci niezgodny z Katechizmem Kościoła Katolickiego. Ponadto treści o kobietach lub skierowane do kobiet świadczą o tym, jakie autor ma o kobietach zdanie. W skrócie: to kobiety prowokują mężczyzn do grzechu nieczystości, a ich miejsce jest w domu. Niech też pamiętają, żeby nie wydawać za dużo pieniędzy męża na zachcianki. Wiele refleksji w książce jest też bardzo niekonkretnych, a finalnie banalnych – nie nadużywać telewizora, nie nadużywać alkoholu. Nie znalazłam głębi, znalazłam za to niesmak. Szkoda, że przed zakupem książki nie poszukałam informacji o autorze w internecie, gdyż gdybym znała wcześniej jego wypowiedzi o papieżu Franciszku i to, jak się z nich później tłumaczył, w ogóle nie kupiłabym tej książki.

Przejdź do sklepiku, gdzie możesz kupić polecane przez nas książki